Medzinárodný úspech na svetovej výstave včelárstva

V dňoch 29. 9. – 4. 10. 2013 sa v Kyjeve na Ukrajine uskutočnil 43. ročník svetového kongresu včelárov – Apimondia.

Súčasťou kongresu bola i svetová súťaž medu a medoviny. Prostredníctvom viacerých výrobcov sa do súťaže medovín zapojilo i Slovensko, pričom opätovne získalo historický úspech. Zo všetkých zúčastnených krajín získalo Slovensko najväčší počet ocenení za medovinu (2 zlaté, 2 strieborné a bronzovú) a tiež viacero medailí za medy. Malí slovenskí výrobcovia tak uspeli aj v konkurencii včelárskych veľmocí ako Argentína, USA, Čína, Ukrajina, Poľsko a ďalších veľkých včelárskych krajín.

Včelovina Špeciál: zlatá medaila a titul najlepšia medovina sveta

Okrem cenných kovov tento raz porota prvýkrát udelila aj mimoriadne ocenenie – Najlepšia medovina na svete – ktoré putuje do Smoleníc (za medovinu Včelovina Špeciál) pre firmu Včelco, Smolenice.

Slovensko dlhodobo dominuje z hľadiska kvality medoviny i vo svetovom meradle. Slovenskí výrobcovia získavajú opakovane významné medzinárodné ocenenia za kvalitu našich produktov.

Z pohľadu množstva však súhrnná produkcia všetkých slovenských medovinárov nedosahuje ani priemernú kapacitu jedného stredne veľkého vinárstva. Na Slovensku stále väčšina ľudí medovinu nepozná napriek jej stáročnej tradícii na našom území.

Apimondia je svetový vedecký kongres včelárov a zároveň názov svetovej federácie včelárov.

Svetový kongres Apimondia sa koná každé 2 roky vždy na inom kontinente. Je najväčším podujatím svojho druhu.

Na tomto, už 43.ročníku bola odhadovaná účasť viac ako 700 vedcov, 12 000 delegátov zo 110 krajín a vystavovateľov zo 70 krajín, konal sa v Kyjeve na Ukrajine.
Nasledujúci kongres sa bude konať v roku 2015 v Južnej Kórei.

Zdroj: www.vcelovina.sk

No Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *